25 MAJA - DZIEŃ PATRONA NASZEJ SZKOŁY

„W wychowaniu chodzi właśnie o to, żeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem – o to, ażeby bardziej był, a nie tylko więcej miał, aby więc poprzez wszystko, co ma, co posiada umiał bardziej i pełniej być człowiekiem, to znaczy, ażeby umiał bardziej być nie tylko z drugimi, ale i dla drugich” Jan Paweł II
25 maja nasza szkoła obchodzi Dzień Patrona – Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym roku nie spotkamy się na naszym Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Twórców „Kardynał Stefan Wyszyński – patron ważnych spraw”, ale wciąż łączy nas dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia, który dla wielu ludzi jest autorytetem moralnym i przewodnikiem duchowym.
Podczas tegorocznej edycji zmagań konkursowych chcieliśmy z uczniami porozmawiać właśnie o autorytetach, uznając, że to temat niezwykle ważny w życiu człowieka, zwłaszcza młodego! Wszak za łacińską maksymą można powtórzyć: „VERBA DOCENT, EXEMPLA TRAHUNT” – SŁOWA UCZĄ, PRZYKŁADY POCIĄGAJĄ!
Kto jest dla Ciebie największym autorytetem? Czy autorytety są potrzebne w życiu młodzieży? Czy to my kształtujemy autorytety, czy dostarcza nam ich świat? Jak można sprawdzić, czy słusznie uznaliśmy kogoś za autorytet?
Te i inne pytania chcieliśmy w tym roku zadać uczestnikom konkursu, bo z pewnością w każdym młodym człowieku istnieje potrzeba autorytetu, pragnienie naśladowania go.
Wiedza, charyzma, cierpliwość i empatia to przymioty przypisywane ludziom, uznawanym przez uczniów za autorytety: rodzicom, nauczycielom, osobom publicznym i takim, które się ceni. Tymi cechami był z pewnością obdarzony patron naszej szkoły – Kardynał Stefan Wyszyński – autorytet dla wielu ludzi na całym świecie.
25 maja 2020 będziemy wspominać postać Prymasa Tysiąclecia. Niech w tym roku zainspiruje on nas do rozważań na temat autorytetów!
Przed święceniami młody Stefan Wyszyński stworzył swoisty dekalog życia wewnętrznego. Warto go w tym miejscu przypomnieć!

E. Szwarc