5A, 5B I 6B W CSW "ELEKTROWNIA" - PROJEKT "NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ"

Klasy 5a, 5b i 6b wraz z Paniami Emilią Szwarc, Joanną Garbalską, Katarzyną Kamańczyk i Anną Cholewą - Trybułą uczestniczą w projekcie "Nowe horyzonty edukacji filmowej" w Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". 28 października byliśmy na pierwszym spotkaniu, podczas którego mieliśmy okazję zastanowić się nad problemem inności, niepełnosprawności, funkcjonowaniem osób niepełnosprawnych w społeczeństwie oraz pokonywania barier. Obejrzeliśmy film "Superbrat" w reżyserii B. Larsena. To niezwykła opowieść o relacjach między braćmi, o szukaniu drogi do akceptacji i wyrażenia siebie. Uczniowie poznali specyfikę funkcjonowania osób autystycznych i ich "magiczne postrzeganie świata". Denis wywołany do tablicy przez prowadzącego zajęcia (próbował pić niezdrową colę), obiecał w swoim ojczystym języku - po turecku - że już nigdy nie tknie tego szkodliwego napoju, a potem rozdał wszystkim dietetyczne czekoladki. ????????????????

Projekt jest ciekawą alternatywą dla oferty kin komercyjnych. W listopadzie kolejny film i kolejna ważna sprawa - przezwyciężanie trudności! 5a, 5b i 6b na pewno będą!

Po filmie wpadliśmy na pobliski plac zabaw, żeby narobić nieco zamieszania, rozprostować kości oraz zjeść popcorn, którego swobodna konsumpcja nie jest mile widziana w takim kinie, jakim jest "Elektrownia" - wymaga tego kultura osobista oraz dbałość o estetykę pomieszczenia, do którego za chwilę wchodzić miała kolejna grupa dzieciaków.

E. Szwarc