8 A i 8B w „sercu Niepodległej”!

19 września 2018 r. o godz. 18.00 uczniowie klas ósmych rozpoczęli niesamowitą podróż po kartach historii naszego narodu zapisanych językiem muzyki i poezji. Uczestniczyliśmy w wyjątkowym koncercie „Mazowsze w sercu Niepodległej. 1918 – 2018” przygotowanym przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury z okazji obchodów 100 – lecia Niepodległej Polski i 20 – lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Dzięki utworom muzycznym i tekstom literackim zaprezentowanym przez wybitnych artystów ósmoklasiści zajrzeli w przeszłość swojego narodu. Muzyczna wędrówka przez 100 lat radości i smutku Niepodległej pozwoliła bliżej przyjrzeć się zmianom, jakim podlegała Polska w okresie niepodległości.

Koncert był „piękną lekcją dla młodych pokoleń, która wyjaśnia jaka droga prowadziła nas do rzeczywistości, w której obecnie żyjemy”. Wysłuchaliśmy mistrzowskich wykonań pieśni legionowych
 i piosenek lwowskich, a także najwybitniejszych, najbardziej rozpoznawalnych utworów z okresu 1950 – 2018 („Psalm stojących w kolejce”, „Litania piwnic”, „Przetrwamy”).

E. Szwarc, L. Misiura