Biblioteka



NAUCZYCIELE BIBLIOTEKARZE:
MGR JOANNA GARBALSKA
MGR IZABELA ĆWIKLAK

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI:

  

poniedziałek 8.00- 15.15

wtorek 7.45- 13.45

środa nieczynne

czwartek 8.00 - 15.00

piątku 10.00- 15.00


OGŁOSZENIE!


Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Radomiu przystąpiła do akcji " Mała książka- wielki człowiek. Jest to akcja organizowana przez Instytut Książki, której zadaniem jest upowszechnianie czytelnictwa. Wypożyczalnia przy ul. Piłsudskiego 12 w Radomiu i wszystkie filie biblioteki czekają na czytelników z rocznika 2014-2017. Każdy przedszkolak, który zgłosi się do Biblioteki Publicznej i zgłosi chęć udziału w akcji otrzyma w prezencie książkę" Pierwsze czytanki dla..." oraz Kartę Małego Czytelnika.

Zapraszamy dzieci wraz z rodzicami do udziału w akcji czytelniczej.


OGŁOSZENIE!


Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przygotowała literackie gry na smartfony. Są one bezpłatne i dostępne 24 godziny na dobę.

 

Jak informują pracownice biblioteki Ewa Baranowska i Jolanta Zwierzyńska, pierwsza z gier "Literacki surfing" to wirtualny spacer literacki po Łodzi. Można w niej "spotkać" m.in. poetę i fraszkopisarza Jana Sztaudyngera oraz innych pisarzy i poetów z regionu łódzkiego. Grając poznaje się ciekawostki o życiu i twórczości pisarzy oraz odwiedza miejsca, w których bywali, pracowali, odpoczywali, spotykali się z przyjaciółmi.

 

Z kolei "Łowca autografów" to gra promująca region łódzki i przeznaczona jest dla osób od 10 roku życia. jej celem jest przede wszystkim "rozbudzenie zainteresowania historią ziemi łódzkiej i jej wielokulturowym dziedzictwem". Popularyzuje region poprzez "niesztampowe zaprezentowanie znanych w Polsce i na świecie osób, których losy splotły się z regionem łódzkim". Wiele znanych postaci wywodzi się z Łódzkiego, a nie zawsze są z nim kojarzone.

Graczom proponuje się wirtualną podróż przez wszystkie powiaty regionu, ukazując ich atrakcyjność i przytacza niekoniecznie powszechnie znane ciekawostki.

Zadaniem uczestników gry jest zdobycie jak największej liczby autografów prezentowanych postaci. Należy wykazać się wiedzą, pomysłowością i sprytem.

 

Ostatnia z propozycji przeznaczona jest dla fanów komiksów. "Świat komiksów - tylko dla orłów". "Zbliża się sesja egzaminacyjna w Wyższej Szkole Nauk o Komiksie. Aby zdobyć wszystkie zaliczenia trzeba wykazać się niemałą wiedzą o polskich i zagranicznych komiksach" - tłumaczą pracownice biblioteki.

 

Literackie gry na smartfony przygotowane w aplikacji Action Track. Są bezpłatne i dostępne 24 godziny na dobę. Szczegółowe informacje znajdują się pod linkiem:

Link




  Rozczytany piątek 

Ewolucja człowieka



Innowacja czytelnicza  „Uwierz w siebie”

 

W każdy poniedziałek realizujemy innowację czytelniczą „ Uwierz w siebie” w sali 112 podczas długich przerw.

W naszej innowacji pedagogicznej chcemy zwrócić uwagę nie tylko na cykliczne czytanie utworów literackich, ale także na rozmowę, której celem jest wyłonienie najważniejszych prawd płynących z poszczególnych tekstów, jak i na charakterystykę bohaterów oraz przekład intersemiotyczny – przełożenie czytanego ( słuchanego) tekstu na pracę plastyczną. Zadanie to pozwoli wychwycić szczególną wrażliwość dziecka i wpłynie na rozwój jego wyobraźni.

W obecnych czasach książka stała się zaledwie jednym z wielu czynników umożliwiających kontakt z kulturą. W dobie rozwoju technologii i powszechnej komputeryzacji coraz mniej dzieci wybiera ją jako sposób spędzania wolnego czasu. Zapał do książek trzeba rozwijać  już w dzieciństwie, czytając podopiecznym na głos. Odpowiednio dobrana lektura skłania do wczuwania się w sytuację bohaterów, ukazuje wzorce postaw, uczy odróżniać dobro od zła, kształtuje sprawność językową, stylistyczną i ortograficzną.



Pasowanie na Czytelnika

 

 

W styczniu  najmłodsi uczniowie klas I a i I b naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci do grona  czytelników Biblioteki Szkolnej.

Na początku uroczystości bibliotekarki wygłosiły krótką pogadankę na temat regulaminu biblioteki, zasad poszanowania książek, zapoznały uczniów z budową książki oraz księgozbiorem adresowanym dla najmłodszych. Głównym celem uroczystości było zachęcenie uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania książek, korzystania z czytelni. Następnie dzieci obejrzały krótką inscenizację pt. „ Rejs- przygoda”. Aktorami w przedstawieniu byli uczniowie z klasy 4b i 6b, którzy należą do Koła Miłośników Książki.

Po obejrzeniu przedstawienia dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek,  odegrały krótkie scenki „Jak należy wypożyczać książki i zachować się w bibliotece”. Następnie uczniowie musieli pomyślnie przejść quiz z treści bajek. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą „kochać i szanować książki”. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom.





 zdjęcia znajdują się w aktualnościach




W grudniu został rozstrzygnięty Szkolny Konkurs "Anioł w bibliotece".















Dnia 26 listopada 2018 r. w bibliotece szkolnej świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia. Uczniowie z Koła Miłośników Książki, podczas długiej przerwy, czytali dzieciom ulubione fragmenty z książki "Kubuś Puchatek" oraz zaprezentowali krótką inscenizację pt. "Trzy misie". Po części artystycznej dzieci rozwiązywały zagadki i  quizy. Niektórzy uczniowie w tym dniu przyszli do biblioteki w towarzystwie pluszowej maskotki. Uczniowie mogli również wypożyczyć książki z "misiowej wystawki".




Biblioteka szkolna zaprasza w październiku na wystawę starych książek z pięknymi ilustracjami.







W bibliotece działa Koło Miłośników Biblioteki. W jego skład wchodzą uczniowie pragnący brać czynny udział w pracy biblioteki. Spotkania w/w miłośników odbywają się według potrzeb. Opiekunami są nauczyciele bibliotekarze.


Dobrze zorganizowana praca koła nie tylko ułatwia pracę bibliotekarzowi, służąc mu pomocą w wykonywaniu obowiązków ,ale usprawniając pracę w bibliotece szkolnej usprawnia pracę szkoły. Praca w dobrze zorganizowanym zespole kształtuje rozwój indywidualnych i społecznych cech charakteru, takich jak: dyscyplina, samodzielność, zdecydowanie, współdziałanie w grupie i koleżeństwo, a także uczy krytycznego spojrzenia na własne błędy. Umiejętne i równe rozłożenie obowiązków na poszczególnych członków, co rozwija poczucie odpowiedzialności.


Zadania Koła Miłośników Biblioteki:

  • podliczanie stanu czytelnictwa,
  • kontrolowanie terminowego zwrotu książek, w szczególności lektur,
  • pomoc w objęciu wszystkich uczniów działalnością biblioteki i w pracy nad wzrostem czytelnictwa,
  • informowanie wychowawców klas o stanie czytelnictwa,
  • propagowanie czytelnictwa, informowanie koleżanek i kolegów o nowościach książkowych,
  • pomoc w udostępnianiu książek,
  • wyszukiwanie kart czytelnika,
  • wyszukiwanie i podawanie lektur,
  • pomoc przy prowadzeniu statystyki wypożyczeń,
  • konserwacja księgozbioru,
  • okładanie książek w folię,
  • utrzymywanie porządku na regałach,
  • projektowanie i wykonywanie wystroju tablic w bibliotece i gablot na holu,
  • pomoc w przygotowaniu konkursów i innych imprez organizowanych przez bibliotekę.


Zadaniem opiekunów koła jest :

  • rozwijanie wrażliwości estetycznej, indywidualnych zdolności i aktywności twórczej, szacunku dla pracy innych i swojej,
  • pobudzanie ciekawości poznawczej i otwartości wobec innych,
  • umacnianie wiary we własne siły, poczucia związku z rówieśnikami,
  • kształtowanie empatii, samooceny, pracy w zespole, zainteresowań czytelniczych i kulturalnych.









Publiczna Szkoła Podstawowa nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu ul. Biała 6, 26-600 Radom
Suma wejść: 593545

Projekt i wykonanie Centrum Reklamy nmedia