MUZYCZNA UCZTA NA PODSUMOWANIE TURYSTYCZNEGO SEZONU 2022

09.12.2022 r. w MDK w Radomiu odbył się XIX Powiatowy Festiwal Piosenki Turystycznej i Patriotycznej. Festiwal szczególnie ważny dla radomskiego PTSM, bo po raz pierwszy uhonorowano na nim Justynę Wulkiewicz. Patronat nad imprezą objął Starosta Radomski.

W imieniu Zarządu Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych „Ziemia Radomska” zgromadzonych powitała Prezes Katarzyna Kamańczyk - kierownik festiwalu. Po dwuletniej przerwie, kiedy to festiwal odbywał się zdalnie prezentacje wokalne mogły się w końcu odbyć się na żywo. Gospodarza festiwalu była Pani Dorota Sokołowska – Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury im. Heleny Stadnickiej w Radomiu, dzięki której mogliśmy podsumować sezon turystyczny 2022 w sali kameralnej MDK. Współorganizatorem imprezy było Szkolne Koło Turystyczne PTSM przy PSP nr 31 w Radomiu. Po raz pierwszy na  imprezie powitano Panią Małgorzatę Pudzianowską – Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu.

XIX Powiatowy Festiwal Piosenki Turystycznej i Patriotycznej im. Justyny Wulkiewicz został dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Radomiu i objęty patronatem Starosty Radomskiego Pana Waldemara Trelki. Dzięki dofinansowaniu uczestnicy mogli otrzymać  bogate nagrody. Puchary ufundował Prezes Oddziału PTSM „Ziemia Radomska”.

W tym roku na mocy uchwały PTSM festiwal zyskał wyjątkowego patrona – Justynę Wulkiewcz. Wielu spośród zgromadzonych znało i kochało Justynkę. Przez wiele lat swojego prezesowania radomskiemu PTSM-owi dała się poznać jako niezwykła osobowość, nauczyciel z pasją, wrażliwy wychowawca, niezastąpiony przyjaciel. Justyna kochała muzykę, kochała młodzież, kochała włóczęgę po górskich ścieżkach, gdzie mogła być blisko Boga. Nie mamy wątpliwości, że odchodząc od nas rok temu wyjęła skrzydła z plecaka i teraz z bieszczadzkimi aniołami gra w zielone. I z pewnością zerka na nas, bo była dotąd na wszystkich festiwalach.

Do pracy przy ocenianiu występów poproszono:

Panią Katarzynę Kłos-Bochniak - Dyrektor Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Radomiu

Panią Magdalenę Krajewską - Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Radomskiej

Pana Leszka Gryczka - muzyka, kompozytora, aranżera, realizatora dźwięku

Pana Łukasza Sobola - historyka, przewodnika turystycznego, Prezesa Oddziału Miejskiego PTTK w Radomiu, który przewodniczył obradom jury.

Do udziału w Festiwalu zgłosiło się 15 drużyn ze szkół i placówek Radomia i powiatu Radomskiego oraz Szkolnych Kół PTSM.

Poziom występów był bardzo wysoki. Opiekunowie sięgnęli po oryginalny repertuar, dzięki czemu mogliśmy prześledzić historię pieśni i piosenek patriotycznych od XIX wieku do czasów współczesnych. Usłyszeliśmy m.in. "Przybyli ułani", "Gdzie są kwiaty z tamtych lat", "Rotę", "Miasto", "Dziewczynę z granatem". Na turystyczne szlaki powędrowaliśmy przy dźwiękach "Bieszczadzkiego traktu", "Wędrowca", "Stokrotki", "Bez Słów". Wszystkie występy dostarczyły wzruszeń. Wszystkie były wyjątkowe i warte zapamiętania. Szczególnie pięknie na scenie zaprezentowali się najmłodsi uczestnicy - z PSP nr 25 w Radomiu. Pierwszaki miały piękne stroje i swoją naturalnością i radością oczarowały starszych kolegów.

Konferansjerami byli uczniowie PSP nr 31, a jednocześnie prezes i wiceprezes Szkolnego Koła Turystycznego działającego przy tej szkole - Maria Maleta i Franciszek Potrzebowski. Uczniowie z 31 utworzyli biuro festiwalowe, przygotowali salę do występów, przygotowali poczęstunek dla gości. Czuwała nad nimi Pani Ewelina Iwańska, opiekun SKT. Pieczę nad nagłośnieniem imprezy sprawował Pan Leszek Zelga.

Nagrody otrzymali:

W kategorii piosenki patriotycznej:

I miejsce – Robert Witak – Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisku

II miejsce – Zespół z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kolonii Szczerbackiej

III miejsce – Bartosz Małysa z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 w Radomiu

Wyróżnienie – Publiczna Szkoła Podstawowa w Bardzicach

Wyróżnienie – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Wierzbicy

Wyróżnienie – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zalesicach

W kategorii piosenki turystycznej:

I miejsce – ZSSOSiU w Radomiu

II miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Jedlni-Letnisko

III miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa w Polanach

Wyróżnienie – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Jedlińsku

Wyróżnienie – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 25 w Radomiu

Wyróżnienie – Publiczna Szkoła Podstawowa w Parznicach

Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali indywidualne upominki oraz następujące świadczenia:

- znaczki festiwalowe,

- dyplomy,

- nagrody rzeczowe, które ufundowali:

1/ Starostwo Powiatowe w Radomiu – sprzęt turystyczny i sportowy, artykuły biurowe

2/ OM PTSM „Ziemia Radomska” – książki, materiały promocyjne

3/ Prezes OM PTSM "Ziemia Radomska" - puchary

Ogółem w XIX Powiatowym Festiwalu Piosenki Turystycznej i Patriotycznej udział wzięło 88 uczniów, 23 opiekunów oraz 12 gości – 123 osoby.