NIEPODLEGŁA – SEN PIĘCIU POKOLEŃ

W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły spotkali się na uroczystej akademii zorganizowanej przez Panie Martę Turzyńską, Annę Nowakowską i Anetę Baćmagę.

W tym roku mieliśmy okazję prześledzić sekwencję zdarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę suwerenności przedstawioną w szeregu pantomimicznych obrazów stworzonych przez naszych uczniów. Niewiele słów, ale tak wiele znaczeń ukryło się w znakomitej grze młodych aktorów. Skojarzenia z domem, matką, przyszłością, wolnością, życiem, nadzieją, ojczyzną, miłością i tradycją same przychodziły do głowy, a przecież odwołują się one do esencji naszego istnienia, naszej historii, emocji i codziennej egzystencji. Spektakl na długo pozostanie w pamięci uczniów naszej szkoły!

Po akademii głos zabrał Pan Dyrektor, podkreślając wagę takich właśnie lekcji patriotyzmu. Uświadomił uczniom, jak w dzisiejszych czasach może wyglądać patriotyzm, który kryje się w codziennych staraniach i sumiennej pracy. Wraz z Panią Anetą Baćmagą wręczył nagrody laureatom konkursu literacko – plastycznego „Przeciwko wojnie i przemocy”.

Akademia była znakomitą okazją do powtórzenia najważniejszych faktów z dziejów Polski odzyskującej niepodległość i podkreślenia postawy szacunku wobec polskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego. Dziękujemy!

E. Szwarc