O LESIE W LESIE - LEKCJA PRZYRODY W REZERWACIE

Rozpoczęcie IX Integracyjnego Rajdu Korczakowskiego w strugach deszczu nie napawało optymizmem. Jednak nie pożałowali ci, którzy wyruszyli na trasę. Piechurom i rowerzystom zaświeciło słońce jak tylko ruszyli na szlak.

IX Rajd Korczakowski, którego organizatorami był Oddział Mazowiecki PTSM „Ziemia Radomska” oraz SOS-W im J. Korczaka, już za nami. Impreza z cyklu „Graj i zwiedzaj Ziemię Radomską” została dofinansowana przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

W tegorocznej imprezie wzięły udział dzieci i młodzież, w tym z niepełnosprawnościami
z radomskich szkół i okolic. W sumie w imprezie wzięło udział 168 osób. Rajd rozpoczął się w deszczu przed budynkiem internatu Ośrodka, następnie uczestnicy dotarli koleją na start rajdu do Dobieszyna (piesi) i Grabowa nad Pilicą (rowerzyści). Uczniowie pod opieką wspaniałych przewodników Oddziału Miejskiego PTTK w Radomiu, Pana Marka, Andrzeja i Łukasza mogli podziwiać urokliwe lasy Puszczy Stromeckiej, przez Rezerwat Starodrzew Dobieszyński. Ci, którzy się nie wystraszyli, ramię w ramię ze słońcem szczęśliwe dotarli na metę do Nadleśnictwa Dobieszyn. Tam uczestnicy wzięli udział w konkursach, m.in. krajoznawczym – wiedzy o Korczaku, PTSM i trasie oraz w grze terenowej. Nadleśnictwo zorganizowało konkursy przyrodnicze z nagrodami. Były też gry i zabawy sportowe prowadzone przez Pana Marcina. Wszyscy mogli spróbować wspaniałej, gorącej kapustki, upiec kiełbaskę i skosztować kruchych ciasteczek przygotowanych przez młodzież na warsztatach kulinarnych w Ośrodku.

Na zakończenie zwycięzcy konkursów – czyli wszystkie drużyny – otrzymali nagrody za udział w konkursach i rajdzie, ufundowane przez Decathlon Radom, Nadleśnictwo Dobieszyn, PTSM „Ziemia Radomska” oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Rajd był częścią obchodów 50-lecia naszego Ośrodka. Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do jego organizacji oraz uczestnikom, że zechcieli wspólnie z nami wędrować, jechać na rowerze i cieszyć się przyrodą oraz piękną pogodą.

Opublikowano: 02.06.2022