PASOWANIE NA CZYTELNIKA

"Czytanie  rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca,
uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc
i pocieszenie w przeciwnościach."
Cyceron

27 stycznia 2022 r. uczniowie klas pierwszych  wzięli udział w uroczystości Pasowania na Czytelnika. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej oraz rozwijania umiejętności czytania. Nasi uczniowie podczas zajęć zostali zapoznani z regulaminem biblioteki szkolnej i jej księgozbiorem.  Uczniowie dowiedzieli się także, jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając-poznali prośby książki. Aby wziąć jednak udział w pasowaniu oraz przyjąć uczniów do grona czytelników, uczniowie musieli zdać pomyślnie quiz ze znajomości treści bajek. Następnie odbyło się pasowanie na czytelnika, w czasie którego pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie, że będą szanować książki i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na zakończenie najmłodsi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki, książkę Pierwsze abecadło oraz plakat kreatywny alfabet ufundowane przez Instytut Książki w ramach kampanii  Mała książka- wielki człowiek.

Pamiętajcie Młodzi Czytelnicy książka jest jak przyjaciel!

Przyjaciel na całe życie

Nie trzeba wielkich mieć bibliotek,

By przyjacielem książki zostać.

Piękną oprawę, zdobną złotem,

Tekturka nam zastąpi prosta. (...)

Nie trzeba molem być książkowym,

Grzbietu nad stołem ciągle schylać,

Od kartek nie odrywać głowy

I książki w rękę brać co chwila.

Lecz w dzień powszedni czy w niedzielę

Sam na sam z książką usiąść sobie,

Witać się z nią jak z przyjacielem,

Długo się bez niej nie móc obejść.

Nie trzeba bać się, że czasami

Zmęczy nas książka albo znuży.

Bo ona chce pogadać z nami,

Namówić chce nas do podróży,

Pocieszyć chce, rozśmieszyć nieraz,

Chce pożartować, bawić, uczyć

I kolorowy świat otwierać

Czarna literą - cennym kluczem.
Hanna Łochocka

J. Garbalska