POŻEGNANIE JESIENI W PUSZCZY STROMIECKIEJ

SK PTSM przy PSP nr 31 w Radomiu wzięło udział w III racie 30. Jesiennego Rajdu na Raty. Piątkowa aura wystraszyła nieco amatorów pieszych wycieczek, mimo to w sobotę na starcie rajdu stawiła się spora grupa najwytrwalszych piechurów. Wesołą gromadkę prowadził przewodnik - Pan Karol - można więc było liczyć na spotkania z legendą. Tym razem uczestnicy spaceru usłyszeli nie tylko opowieści zasłyszane od pięknych drzew na Szlaku Puszczańskich Dębów. Mieli też okazję spotkać się z legendą Puszczy Stromieckiej - Panem Janem Chryzostomem Czachowskim.

Trasa rajdu wiodła z Kruszyny do Dobieszyna. Kilometrów było mało, za to atrakcji po drodze co niemiara. Były chwile zadumy nad losem żołnierza przy mogiłach wojennych, był zachwyt i podziw dla cudów natury przy pomnikach przyrody i malowniczych rozlewiskach. Zauroczonych Puszczą Stromiecką wędrowców ugościło po królewsku Koło Łowieckie "Knieja". Można było ogrzać się przy ognisku, ale i w pięknej izbie myśliwskiej przy kominku. Uczestnicy wyprawy wysłuchali tu opowieści byłego nadleśniczego - pana Jana Chryzostoma Czachowskiego. Była to wspaniała lekcja historii okolic: Grabowego Lasu, Stromca, Warki. Wraz z opowieściami wnuka Dionizego Czachowskiego przenieśliśmy się w czasie na Warecki Gościniec, który był świadkiem przemarszu wojsk z różnych epok.

Nie zabrakło też opowieści o zwyczajach myśliwych. Prezes Koła Łowieckiego - Pan Marek Markowski - zapewniał, że wbrew negatywnej opinii myśliwi także troszczą się o las i jego mieszkańców. Uczniowie mieli liczne pytania o życie zwierząt. W gościnnych progach "Kniei" chętnie spędzilibyśmy długie godziny.

Jesienny sezon rajdowy zakończony został w pięknych okolicznościach przyrody. Już szykujemy się na rajdy zimowe. Zapraszamy wszystkich miłośników wędrowania.

Opublikowano: 27.11.2021