PSP 31 na szlaku XV Rajdu Europejskiego


PSP 31 na szlaku Rajdu Europejskiego


Już od 15 lat rozpoczęcie turystycznego sezonu dla członków Szkolnych Kół PTSM odbywa się na szlaku Rajdu Europejskiego. W tym roku uczniowie mieli wykazać się wiedzą o Polsce. Tym samym PTSM włączył się do obchodów 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Organizatorzy – Pani Iwona Zielonka-Pyzara, Jadwiga Kwiecień i Marta Masełek, zaplanowali przejście trasy z Rudy Wielkiej, przez Dąbrówkę Zabłotnią i Kowalę, do Parznic. Na starcie zameldowało się aż 260 uczniów, chętnych na wiosenny spacer, w tym 26 uczniów z PSP nr 31 wraz z opiekunami – Panią Kasią Kamańczyk i Panem Darkiem Sadalem. Po raz drugi do drużyny dołączyli uczniowie z klasy IIA - Maja Barszcz i Adrian Kowalczyk.

Pogoda dopisała – wyraźnie na polach i łąkach było widać, słychać i czuć wiosnę. Podczas wędrowania uczestnicy rozwiązywali test wiedzy o PTSM, trasie oraz historii Polski. Na szlaku wędrówki znalazł się pomnik, upamiętniający powstańców styczniowym poległych w bitwie pod Kowalą w 1863 roku, zabytkowy kościół w Kowali, pomnik poświęcony lotnikom - Franciszkowi Żwirce i Stanisławowi Wigurze. 10-kilometrowa trasa wiodła głównie przez pola i wsie, a zakończyła się w Publicznej Szkole Podstawowej w Parznicach, gdzie uczniowie po krótkim odpoczynku i posiłku rywalizowali w zawodach sportowych, przygotowanych przez Pana Piotra Karwackiego. To zawsze najbardziej emocjonujący moment rajdu. Zawodnicy dają z siebie wszystko. Naszą szkołę reprezentowali: Julian Maleta, Jakub Podymniak, Weronika Skórzyńska, Maja Jamroży i Zuzaia Wojcieszak. Uzyskali bardzo dobre czasy w obu turach toru przeszkód. Niestety nie pomogło to drużynie w ostatecznej klasyfikacji uplasować się na podium. Na wniosek Kierownika Rajdu zdyskwalifikowano nasz plakat przygotowany na konkurs plastyczny. Było to przykre, ale nie podlegało dyskusji…

Tuż przed ogłoszeniem wyników uczniowie PSP w Parznicach dali koncert pieśni patriotycznych, a następnie zaprosili wszystkich do wspólnego odtańczenia poloneza. 

Rajd zakończyliśmy w dobrych humorach. Mimo, że był to piątego 13-go, wszyscy wrócili do domów cali i zdrowi oraz opaleni. W dodatku zdążyliśmy, przed burzą. Czyli jednak szczęście nam dopisało.


Autor:

Katarzyna Kamańczyk
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu ul. Biała 6, 26-600 Radom
Suma wejść: 633457

Projekt i wykonanie Centrum Reklamy nmedia