Spacerkiem do... Radomia, czyli jak to na XVIII Rajdzie po Ziemi Radomskiej było.

19 października około 200 turystów wzięło udział w wyjątkowym wydarzeniu – wejściu w dorosłość „dziecka” Pani Asi Piskorz – Rajdu po Ziemi Radomskiej. To już od 18 lat szkoła w Zalesicach zaprasza miłośników dalszych spacerów na zwiedzanie bliższych i dalszych okolic Radomia.

Zaczęło się zabawnie, gdy Dyrektor PSP w Zalesicach witając naszą gromadkę stwierdził, że rajdowiczów z PSP 31 jest tylu, ilu wszystkich uczniów w jego placówce. Mamy moc! ;)

Tegoroczny rajd odbył się na trasie Kończyce – Podlesie – Radom. Złota polska jesień zapewniła atrakcje wizualne. Na głowy wędrowców sypały się kolorowe liście, wzrok przyciągały barwne grzyby (szczególnie te niejadalne), oczy wychodziły z orbit na widok willi w podradomskich dzielnicach. Przewodnik – Pan Łukasz Sobol – zadbał, abyśmy poczuli ból prawdziwego turysty – po 17 kilometrach trasy na niejednych stopach pojawiły się odciski. Dłuższy odpoczynek nad zalewem Borki okazał się ciekawym doświadczeniem, gdyż zalewu… nie było. Rozpoczęły się prace nad oczyszczeniem zbiornika, pozbawiono go wody. Mogliśmy jedynie popatrzeć jak z posępnych kałuż wędkarze wybierają ryby. Ale kto by się martwił brakiem zalewu, skoro można urządzić bitwę na liście. Jedni rzucali w drugich, a trzeci tarzali się – efekty można zobaczyć na zdjęciach.

Kolejne emocje dostarczyło dotarcie na metę – Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Radomiu. Pięknie wyposażone pokoje były prawdziwym wybawieniem dla zmęczonych podróżników. Długo nie dało się poleżeć, bo organizatorzy zadbali, by nikt się nie nudził. Drużyny dostały zadanie zobrazowania hasła „Zdrowy styl życia”. Pomysłów nie brakowało. Nasza drużyna wyłamała się nieco z szablonu – przygotowaliśmy wielki zbiorowy plakat złożony z 70 pojedynczych prac plastycznych. Zdrowia było na nich mnóstwo J

Wieczorem można było przewietrzyć się przy ognisku. Konkurs piosenki patriotycznej przerodził się we wspólne śpiewanie – turystyczne. Dla naszej szkoły konkursy wokalne to prawdziwa pięta achillesowa. Dobrze, że zgrana ekipa z 5C podjęła rękawicę i z ułańską fantazją odśpiewała jedną z piosenek żołnierskich. Dziękujemy! Wieczorem kolejne atrakcje – dyskoteka. Ci, którym wystarczyło sił mogli bawić się do woli.

Cisza nocna – jak to zwykle na wycieczkach szkolnych – była bardzo krótka. Byli
i tacy, którzy nie zasnęli nawet na moment. Ale w końcu po to wyrywamy się z domu, żeby nacieszyć się towarzystwem kolegów i koleżanek. Najważniejsze, że rano wszyscy
w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie konkursów żwawo zabrali się za porządki.

Nadszedł czas podsumowań – do mocno już zmęczonych uczestników rajdu przyjechał Wójt Wierzbicy Pan Zdzisław Dulias, który wraz z organizatorami wręczył upominki
i dyplomy. Nasza szkoła cieszyła się z I miejsca w konkursie wiedzy o trasie oraz III miejsca w konkursie plastycznym.

Czekamy na kolejne rajdy PTSM-u.