SPOTKANIE Z POLICJĄ

W poniedziałek, 25 października, w naszej szkole z inicjatywy Pani Anny Sadłowskiej odbyło się spotkanie dla uczniów klas I – III oraz Vb z policjantami: Kamilą Adamską i Pawłem Lenarcikiem z wydziału prewencji Policji w Radomiu. Wysłuchaliśmy prelekcji na temat bezpieczeństwa w domu, szkole i na ulicach. Obejrzeliśmy animowany film o bezpiecznych zachowaniach. Wiemy już, że w przypadku zagrożenia należy dzwonić pod numer alarmowy 112. To jeden numer na każdy kłopot! Rozmawiając z funkcjonariuszem, należy się przedstawić, podać dokładny adres  i powiedzieć, co się stało. Musimy uważnie słuchać i precyzyjnie odpowiadać na pytania.

Dowiedzieliśmy się także, jak bezpiecznie przejść na druga stronę ulicy  - wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. Należy spojrzeć w lewo, potem w prawo, następnie znów w lewo i dopiero gdy się upewnimy, że nic nie jedzie, możemy przejść przez jezdnię. Najlepiej zrobić to w towarzystwie osoby dorosłej. Poznaliśmy sygnalizację świetlną i zapamiętaliśmy, że przechodzimy po pasach, czyli zebrze na zielonym świetle.

Policjanci przestrzegali nas przed obcymi ludźmi. Nigdy nie powinniśmy podawać nieznajomym swojego adresu ani nie przyjmować od nich prezentów. Powinniśmy ustalić hasło z rodzicami, które gwarantuje nam bezpieczeństwo. Gdy ktoś obcy przyjdzie po nas z informacją, że jest wysłany przez rodziców, należy zapytać go o hasło.
W przypadku zagrożenia musimy krzyczeć, wzywać pomocy, a nawet gryźć i kopać intruza. Należy zawsze informować rodziców o tego typu sytuacjach.

Dowiedzieliśmy się także o zagrożeniach wynikających z korzystania z Internetu. Różni ludzie korzystają z gier on-line. Nigdy nie podawajmy im swoich danych osobowych! To też są obcy, nieznani nam ludzie . Chrońmy swoją prywatność!

Zobaczyliśmy, jaką postawę należy przyjąć, gdy zaatakuje nas pies. Pozycja żółwia pomaga nam przetrwać spotkanie z niebezpiecznym psem. Pamiętajmy, by nie drażnić obcych psów, bo zapamiętują nasz zapach.

Na koniec spotkania zadawaliśmy pytania policjantom, a oni chętnie opowiadali o swojej pracy. Jeden z chłopców podsumował prelekcję słowami: „Ja też zostanę policjantem!”