VI OGÓLNOPOLSKI KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

27 maja 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu odbyło się uroczyste podsumowanie VI Ogólnopolskiego oraz VIII Międzyszkolnego Konkursu Młodych Twórców „Kardynał Stefan Wyszyński – Patron Ważnych Spraw”. Mottem tegorocznej edycji były słowa pieśni: „Chwalcie łąki umajona, góry, doliny zielone, chwalcie cieniste gaiki, źródła i kręte strumyki.”

Gdzie szukać doskonalszych dowodów na istnienie Boga, jak nie w cudach przyrody? Nikt nie pozostaje na nie obojętny. Kardynał Stefan Wyszyński kochał przyrodę. W jego przemyśleniach, kazaniach, przemówieniach, naukach, modlitwach często znajdujemy odniesienia do świata przyrodniczego. Lubił wędrować po górach. Zachwycało Prymasa piękno łąk i lasów. Odpoczywał od miejskiego zgiełku i obowiązków podczas pieszych wycieczek, mógł czuć się wolny obserwując niepowstrzymany cykl życia roślin i zwierząt w miejscach swojego przymusowego odosobnienia. Będąc na Podhalu na Bachledówce mówił: „Tutaj spędziliśmy miesiąc wśród lasów i łąk, na wzgórzach, podziwiając piękno Boże, piękno gór, kwiatów i roślin”. Urszula Grzelak z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego tak wspomina Prymasa: „Potrafił schylić się nad każdym kwiatkiem. Mówił, że co godzinę inaczej chwali Pana Boga. Po śpiewie umiał rozpoznać gatunek ptaka. Znał wszystkie drzewa, nazywał po imieniu krzewy, rośliny. Umiał rozważać o Królestwie Bożym na łonie przyrody. – Ona mu pomagała w życiu duchowym. Czas spędzony na łonie przyrody nigdy nie był dla prymasa czasem zmarnowanym. O przyrodzie mówił, że jest to najpiękniejszy uniwersytet.”

W tegorocznej edycji konkursu ważną sprawą, nad którą pochyliliśmy się wraz z naszym patronem było piękno otaczającego nas świata i jego ochrona. W konkursie wzięło udział 21 szkół podstawowych.

W dniu 21.05.2019 r. komisja konkursu literackiego dokonała oceny prac, które wpłynęły na konkurs plastyczny. Komisja przeczytała 86 prac. Zadaniem uczestników konkursu było stworzenie tekstu poetyckiego lub literackiego odwołując się do słów będących mottem tegorocznej edycji konkursu. Uczniowie mieli  poszukali inspiracji w świecie przyrody, dać się zauroczyć łąkom, lasom, strumykom.

Propozycje tematów:

·       CUDA PRZYRODY (wiersz)

·       W TROSCE O PRZYRODĘ (opis, opowiadanie, reportaż, wywiad)

·       KOLEŻANKO, KOLEGO… (list lub przemówienie skierowane do rówieśników przekonujący ich, że warto chronić przyrodę).

Nagrodzono 26 prac.

W dniu 21.05.2019 r. komisja konkursu plastycznego dokonała oceny prac, które wpłynęły na konkurs plastyczny. Komisja obejrzała 174 prace. Uczestnicy konkursu tworzyli prace na temat „Tak chronimy przyrodę”, interpretując równocześnie motto konkursu: „Chwalcie łąki umajone…”. W pracy uwzględnić można było ochronę gatunków roślin i zwierząt, które żyją w najbliżej okolicy ucznia, miejsca objęte ochroną (parki narodowe, rezerwaty przyrody i inne), pomniki przyrody,
a także działania ludzi służące ochronie środowiska naturalnego. Oceniano zgodność
z tematyką, ciekawe techniki, estetykę prac. Nagrodzono 40 prac.

Konkurs wiedzy przeprowadzono w dniu 27.05.2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 31 w Radomiu. Do rywalizacji przystąpiło 8 zespołów. W skład Komisji Konkursowej weszli opiekunowie drużyn.

Skład komisji:

1.     Monika Gumińska – PSP nr 3 w Radomiu

2.     Julita Stani – PSP nr 15 w Radomiu

3.     Monika Malicka – PSP nr 33 w Radomiu

4.     Ewa Mężyk – PSP nr 32 w Radomiu

5.     Mariusz Turek – ZSP w Wierzchowinach

6.     Edyta Nosowska – PSP w Makowcu

7.     Barbara Wijata – PSP w Kończycach Kolonii

8.     Małgorzata Zaraś – PSP nr 31 w Radomiu

9.     Koordynator konkursu – Katarzyna Kamańczyk

Uczniowie rozwiązywali 10 zadań. 11 zadanie przeznaczone zostało na dogrywkę, która rozegrała się o III miejsce pomiędzy drużynami z Kończyk-Kolonii i PSP nr 31 w Radomiu. W związku z wysokim poziomem wiedzy wszystkich drużyn o zwycięstwie w dogrywce zdecydował czas rozwiązania zadania. Suma punktów uzyskanych w poszczególnych zadaniach ustaliła kolejność drużyn.

1 miejsce PSP NR 3 W RADOMIU liczba punktów 82

2 miejsce PSP W MAKOWCU liczba punktów 73

3 miejsce PSP W KOŃCZYCACH KOLONII liczna punktów 72+11

Wyróżnienie PSP NR 31 W RADOMIU liczba punktów 72+10

Wyróżnienie PSP NR 15 W RADOMIU liczba punktów 67

Wyróżnienie PSP NR 32 W RADOMIU liczba punktów 66

Wyróżnienie ZSP W WIERZCHOWINACH liczba punktów 57

Wyróżnienie PSP NR 33 W RADOMIU liczba punktów 37

Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody.

.

Pliki do pobrania: