SKT na tropie bunkrów


SKT odkrywało tajemnice bunkrów



14 kwietnia 2018 roku tuż po godzinie 7.00 Szkolne Koło Turystyczne znów wyruszyło ku przygodzie. Tym razem 48 osób z Panią Kamańczyk, Panem Sadalem i Panią Szwarc na czele, wzięło udział w II racie 28. Wiosennego Rajdu na Raty zorganizowanego przez Oddział Miejski PTTK w Radomiu. Zapowiadała się niezwykła wędrówka szlakiem II wojny światowej, która na terenach Ziemi Radomskiej pozostawiła po sobie wiele niezwykłych pamiątek. Na dworcu dołączyli do naszej grupy kolejni miłośnicy aktywnego spędzania czasu. Przewodnik – Jan Karol Walczak z radością powitał wszystkich. Poszukiwanie i zwiedzanie bunkrów przyciągnęło ponownie najmłodszych i najstarszych – wśród piechurów można było spotkać i sześcio- i siedemdziesięciosześciolatków.

Początkiem rajdu była stacja kolejowa w Woli Bierwieckiej. Zasłuchani w opowieści przewodnika wkroczyliśmy do pięknych lasów gminy Jastrzębia. To tu w 1940 roku postanowiono utworzyć poligon artyleryjski i piechoty, który był elementem sieci poligonów wokół Radomia. Na ogromnym terenie stworzono strzelnice, baraki, schrony, strzelnicę, a nawet kino i stołówkę. Był tu także obóz pracy dla Żydów z okolicznych miejscowości. Pozostałości zabudowań można jeszcze dziś odnaleźć w głębi lasu, zwanego „Sowie Góry” w okolicach Woli Goryńskiej i Wolskiej Dąbrowy. Zaglądanie do bunkrów budziło ogromnie emocje, szczególnie wśród najmłodszych turystów. Wyposażeni w latarki śmiało zaglądali w miejsca, o których istnieniu niewielu dorosłych pamięta. Niestety w wielu miejscach znaleźć można było przede wszystkim góry śmieci - szkoda, że tak wyjątkowe miejsca niszczeją. Już teraz trudno odnaleźć część zabudowań. Większość została rozebrana, to, czego nie zniszczyli ludzie - zakrywa przyroda. Warto zawędrować w te okolice. Ta niezwykła lekcja historii z pewnością na dłużej pozostanie w pamięci turystów.

Trasa była arcyciekawa, teren urozmaicony, pogoda doskonała – nic dziwnego, że humory dopisywały i młodszym i starszym. Tego rodzaju wypoczynek łączy ze sobą naukę i relaks, co mogą potwierdzić wszyscy, którzy pomimo zmęczenia po 17-kilometrowej trasie, wcale nie mieli dość wędrowania i już planują kolejne wyprawy.

Wszystkich chętnych zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem imprez naszego koła. Warto także przyłączać się indywidualnie do wycieczek organizowanych przez Oddział Miejski PTTK w Radomiu. Jest w czym wybierać. Doborowe towarzystwo gwarantowane J


Autor:

Katarzyna Kamańczyk
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu ul. Biała 6, 26-600 Radom
Suma wejść: 696418

Projekt i wykonanie Centrum Reklamy nmedia