„Ulmowie i nie tylko. Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”

21 lutego 2024 r. klasy 7a, 7b i 8a uczestniczyły w spotkaniu z Panem Michałem Adamczykiem, pracownikiem IPN Delegatura w Radomiu, który przybliżył młodzieży temat "Ulmowie i nie tylko. Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej". W trakcie prelekcji uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób Polacy pomagali Żydom przetrwać II wojnę światową. Uświadomili sobie jak niebezpieczne było to zadanie oraz jak szybko należało podejmować decyzję o tym, czy podejmie się próbę uratowania życia konkretnej osobie, która zwróciła się o pomoc czy nie, było na to zaledwie kilkadziesiąt sekund. Pan Michał Adamczyk przedstawił także sylwetki Radomian, którzy nieśli taką pomoc Żydom, niektórzy musieli za tę pomoc oddać życie np. Marcin Kowalik, Anna Michałowska, Maria Gregorczyk, innym udało się przeżyć wojnę i otrzymali tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata np. Rodzina Uliaszów - małżonkowie Jan i Sabina, dr Jerzy Borysowicz, Stanisława Śliwińska zd. Skoczylas. Taka lekcja historii na długo zapisze się w pamięci.

A. Baćmaga